Alkoholizm – udzielenie pomocy

7 września 2022

Duża liczba przypadków uzależnienia od alkoholu sprawia, że ​​wiele osób chce zrozumieć, jak postępować z alkoholikiem, który pomimo poświęcenia i uwagi bliskich mu osób, odmawia jakiejkolwiek pomocy. Posiadanie odpowiedzi na to pytanie ma fundamentalne znaczenie, ponieważ przeżycie lub poradzenie sobie z problemem uzależnienia od alkoholu u bliskiej osoby jest czymś naprawdę trudnym, zwłaszcza jeśli nie znasz mechanizmów popychających tę osobę do nadużywania alkoholu.

Alkoholik często przyjmuje zachowania agresywne, a w niektórych przypadkach nawet szczególnie gwałtowne. Każdego dnia odpycha od siebie wszystkich, którzy pragną mu pomóc. Taka bariera, którą uzależniony sam tworzy, jest ciężko do pokonania, a dla większości także do zrozumienia. Żeby rozmawiać z alkoholikiem, trzeba go najpierw zrozumieć. Ze względu na jego gwałtowne reakcje, członkowie rodziny lub przyjaciele alkoholika często wycofują się, mając nadzieję, że w ten sposób chory może uświadomić sobie, że ma problem, z którym został sam i potrzebuje pomocy. Niestety logika alkoholika nie zawsze działa w ten sposób, a zamierzone efekty stają się zupełnie odwrotne. 

Jak zrozumieć alkoholika?

Alkoholik to osoba, która w głębi serca posiada jakiś problem, który wywoływał duży dyskomfort. Trudność w rozwiązaniu danej trudności zbudowała w nim poczucie nieszczęścia oraz beznadziei i bezradności. W momencie, w którym pogodziła się, że nie ma możliwości poczuć się dobrze pojawił się alkohol. To on okazał się odpowiedzią na każde zmartwienie. Alkoholik nauczył się w ten sposób funkcjonować, a jego mózg przyzwyczaił się do ulgi, która następowała po spożyciu używki. Tak rozwija się uzależnienie, które jest ciężkie do przerwania. 

Po zrozumieniu tego prostego mechanizmu jesteśmy w stanie inaczej spojrzeć na chorego. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że sami nie nakierujemy go na dobrą ścieżkę. Choćbyśmy bardzo próbowali, nie mamy takiej mocy, aby uwolnić go od nałogu. Alkoholik potrzebuje profesjonalnej pomocy, a my możemy pozostać najlepszym wsparciem w tej trudnej drodze. Dzięki nam alkoholik poczuje, że nie został całkiem sam i ktoś czeka, aż naprawi swoje błędy. 

Chociaż uzależniony od alkoholu tworzy wokół siebie całą serię szkód, zarówno fizycznych, jak i psychicznych, bardzo często przyjmuje postawę agresywną, mającą na celu zrzucenie odpowiedzialności za swój stan na otaczających go ludzi i znalezienie usprawiedliwień dla nierobienia niczego w kierunku leczenia, twierdząc, że doskonale sobie radzi. Charakterystyczne jest także przepraszanie i obiecywanie poprawy. Problem w tym, że po tych obietnicach często nic nie następuje. Jego starania nie są tak silne, jak potrzeba picia. Takie sytuacje tylko pokazują, jak wpływowy i trudny do przezwyciężenia jest nałóg. 

Aby odnieść sukces, trzeba wiedzieć, jakie są mechanizmy leżące u podstaw uzależnienia, ale również, jakie mogą być lęki i obawy osób nadużywających alkoholu.

Dlaczego jesteśmy bezsilni wobec alkoholizmu członka rodziny?

Czasami mimo wszelkich starań, nie jesteśmy w stanie porozmawiać z alkoholikiem szczerze, aby zauważył, jak wiele szkód spowodowała jego choroba. Jedynym wyjściem staje się wtedy skierowanie do: ośrodek leczenia uzależnień Kraków, gdzie specjaliści pomogą skutecznie rozwiązać wszystkie fizyczne i psychologiczne aspekty związane z alkoholizmem. 

Rodzina ma problem z dotarciem do alkoholika, ponieważ stosuje wobec niego niewłaściwe metody rozmowy. Problem polega na tym, że bliscy angażują się emocjonalnie w uzależnienie członka rodziny. W ten sposób targają nimi negatywne emocje oraz chęć naprawienia jego błędów. Mogą zatem uciekać się do tuszowania problemu oraz usprawiedliwiania go w oczach innych ludzi. Pragnienie wyleczenia alkoholika buduje w nich mechanizmy obronne, które zakrzywiają obraz rzeczywistości. Nie chodzi o to, aby alkoholika zmusić i siłą przekonać do leczenia. Terapeuci wiedzą, jak skutecznie i umiejętnie prowadzić takie rozmowy. Mają również świadomość, że alkoholik musi być sam gotowy na leczenie. Zadaniem specjalisty jest poprowadzenie uzależnionego, aby doszedł do dyskomfortu, który spowodował u niego chęć picia. 

Nie jesteśmy do końca bezsilni, ponieważ zawsze możemy wspierać alkoholika. Wbrew pozorom nasze bycie przy nim może dodać mu sporo otuchy. Jesteśmy także idealnymi osobami do budowania motywacji oraz siły alkoholika. 

Zamów receptę na nasilekarze.pl
Złóż zamówienie

Alkoholizm – strach przed leczeniem

Alkoholicy czują się przytłoczeni chorobą. Bardzo często stosują różne usprawiedliwienia oraz racjonalizacje picia alkoholu, aby odroczyć etap leczenia. Mimo, że przyznali się do problemu mogą stale uciekać od podjęcia się poważnych kroków. Wszystko spowodowane jest odpowiedzialnością, jaka wiąże się z terapią. Myślenie o leczeniu, jak o długoterminowej niewoli oraz koniecznością całkowitej rezygnacji z alkoholu może przytłaczać. Pozbycie się fizycznego uzależnienia, to jedna kwestia. Pozostaje silne, psychiczne przywiązanie, które ciężko przezwyciężyć w pojedynkę. Stojąc przed wyborem alkoholik mierzy się z wieloma trudnościami. Decyzja o leczeniu wydaje się wyrokiem na jego życie. Tak samo jest z diagnozą alkoholizmu. Choroba jest nieuleczalna. Ten fakt buduje w uzależnionych poczucie strachu oraz rezygnacji. Nie wiedząc czemu zniechęca ich to do leczenia, mimo że to jedyny sposób na przeżycie. Nieleczona choroba doprowadza do tragicznej śmierci, niezależnie od wieku. 

Alkoholik, który myśli o codziennym wyzwaniu, jakim jest porzucanie nałogu czuje się bezsilny. W takich momentach dobrze jest mieć kogoś obok siebie. Taką osobę, która będzie przy chorym, nieważne, co się wydarzy. Podstawą jest znalezienie dobrej motywacji, która będzie podtrzymywała silną wolę alkoholika. 

Alkoholizm – kiedy należy się leczyć?

Tak naprawdę, każdy etap choroby jest odpowiedni i nadający się do leczenia. Warto jednak rozważyć to jak najszybciej, ponieważ im wcześniejsza faza, tym mniejszy stopień zaawansowania choroby, a to wiąże się z lżejszymi objawami i barierami do pokonania. Każdy alkoholik ma szansę na wyleczenie, bez znaczenia, kiedy zdecyduje się na terapię. 

Leczenie można podjąć, gdy tylko przejdziemy przez diagnozę. Zauważając u siebie określone objawy, możemy zastanowić się nad wizytą u specjalisty, który określi, czy mamy problem z alkoholem i w jakim stopniu rozwinęła się choroba. Do niepokojących objawów zaliczamy:

 • Picie w niekontrolowany sposób (więcej, dłużej i częściej niż zamierzamy),
 • Zaburzenia pamięci po spożyciu alkoholu,
 • Potrzeba większej ilości alkoholu niż inny, aby uzyskać stan upojenia alkoholowego,
 • Trudność w powstrzymaniu się od picia,
 • Popadanie w kilkudniowe ciągi alkoholowe,
 • Picie w samotności, w ukryciu,
 • Zaniedbywanie siebie, obowiązków oraz rodziny,
 • Utrata dotychczasowych zainteresowań na rzecz alkoholu,
 • Problemy w pracy lub w domu,
 • Przyjaciele i rodzina zwracają uwagę na Twój problem z alkoholem,
 • Odczuwanie poczucia winy i wstydu, w związku z piciem,
 • Picie alkoholu w celu zlikwidowania nieprzyjemnych uczuć, stresu lub z chęci zrelaksowania się.