20 czerwca 2021
Najskuteczniejsze metody walki z alkoholizmem – psychoterapia, klub AA, farmakoterapia i Esperal
Alkoholizm jest poważnym zagrożeniem, zaliczanym do chorób nieuleczalnych. W szczególny, negatywny sposób oddziałuje na wszystkie aspekty życia danego człowieka, a także jego najbliższego otoczenia. Z tego powodu choroba alkoholowa stanowi bardzo poważny problem społeczny. Cechą charakterystyczną alkoholika jest całkowita utrata kontroli nad ilością, częstotliwością i regularnością spożywanych napojów alkoholowych. Z tego powodu zaczyna koncentrować się na pozyskiwaniu kolejnych jego dawek, czego efektem jest całkowite zaniechanie własnych obowiązków, zarówno tych rodzinnych jak i zawodowych, a także wszelkie relacje międzyludzkie przestają mieć znaczenie. Bagatelizowanie problemu alkoholowego prędzej czy później przekształca się w poważną chorobę, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia osoby uzależnionej, a także dewastuje ogół funkcjonowania rodzinnego. Statystyki pokazują, że nadmierne spożywanie napojów alkoholowych skraca życie nawet o 15 lat. Przyjmuje się, że najbardziej skuteczną formą pomocy osobom uzależnionym jest psychoterapia. Ważnym czynnikiem w uwalnianiu się od własnych słabości ma także wsparcie rodziny. Aby dodatkowo wzmocnić silną wolę Pacjenta warto rozważyć włączenie farmakologicznego leczenia awersyjnego alkoholizmu, popularnie zwanego wszywką alkoholową (Esperal, Disulfiram).Alkoholizm – jak rozpoznać tę chorobę?
Choroba alkoholowa, jak już było wspomniane we wstępie, stanowi zagrożenie dla zdrowia, życia i generuje problemy społeczne, utrudniające funkcjonowanie i utrzymywanie relacji interpersonalnych. Najtrudniejszym aspektem w procesie leczenia i terapii tego uzależnienia jest zdiagnozowanie i nazwanie problemu. Kolejną przeszkodą jest wykazywana niechęć i bagatelizowanie problemu przez osoby uzależnione wobec podjęcia odpowiednich działań antyalkoholowych. Wielu z nich neguje istnienie własnej choroby, nie chcą się do niej przyznać z różnych względów. Często jest tak, ze z relacji Pacjentów wynika, iż ich główną obawą przed podjęciem leczenia jest stygmatyzacja i ostracyzm społeczny. Z tego powodu tak wiele osób nie chce udać się na terapię, tkwiąc w dalszym ciągu w rękach własnych słabości. W Polsce jedną z osób, która fachowo zajmuje się alkoholizmem jest Antonii Kępiński, lekarz, psychiatra, który jest autorem pięciu styli nałogowego picia alkoholizmu:- Neurasteniczny – charakteryzujący się spożywaniem jednorazowej, stosunkowo niewielkiej ilości napojów alkoholowych. W tym przypadku główne powody sięgania po tego typu napoje jest zmęczenie, zły nastrój, rozdrażnienie, różnego rodzaju lęki i niepokoje, zdenerwowanie, a także nadmierna ekspozycja na stres dnia codziennego.
- Kontaktywny – charakteryzuje się piciem nadmiernej ilości napojów procentowych jedynie podczas przebywania w grupie, np. na spotkaniach towarzyskich. Celem tego typu picia jest chęć dodania sobie odwagi, a także ułatwienie sobie wchodzenia w relacje interpersonalne.
- Dionizyjski – charakteryzuje się piciem alkoholu w bardzo dużych ilościach. Zazwyczaj osoby reprezentujące styl dionizyjski dążą do zapomnienia o problemach i o otaczającej ich rzeczywistości.
- Heroiczny – ten typ charakteryzuje się piciem nadmiernej ilości napojów procentowych, po to, aby poczuć się lepszym człowiekiem, aby zwiększyć własną samoocenę. Zazwyczaj jednak osoby reprezentujące styl heroiczny po przekroczeniu względnie bezpiecznej dawki alkoholu stają się agresywne.
- Samobójczy – charakteryzuje się spożywaniem dużej ilości napojów wyskokowych w celu zapomnienia o wszelkich życiowych traumach.