Przez co przechodzi trzeźwiejący alkoholik?

24 czerwca 2022

Alkoholik podczas podejmowania decyzji o rzuceniu nałogu decyduje się na trudną próbę. Zanim przyzwyczai się do nowej sytuacji musi przejść przez kilka etapów. Alkoholizm rozwija się bardzo długo, dlatego nie da się w chwilę nauczyć się życia w abstynencji. Ten proces również potrzebuje czasu, a w dodatku starań, cierpliwości oraz samokontroli. Praca nad sobą samym jest najtrudniejsza, ponieważ nikt tego nie zrobi za kogoś. Proces stałego trzeźwienia zależy od indywidualnych czynników i predyspozycji osobowościowych danego człowieka. 

  • Na początku pojawia się faza odwrotu, która trwa mniej więcej 2 tygodnie. Alkoholik mierzy się z dolegliwościami związanymi z odstawieniem używki. Walczy z głodem alkoholowym i stara się zwalczyć pojawiające się bezustannie wątpliwości. Uzależniony doświadcza negatywnego samopoczucia. 
  • Kolejna faza miesiąca miodowego zwiastuje znacznie lepsze samopoczucie. Uzależniony uświadamia sobie problem oraz zdobywa siłę na walkę z uzależnieniem. Organizm adaptuje się do uczucia trzeźwości. W tym etapie alkoholik zyskuje zbyt duże, złudne poczucie pewności siebie, które skutkuje często porzuceniem leczenia, ponieważ wydaje mu się, że bez problemu radzi sobie sam.
  • Faza muru zwiastuje spadek dobrego samopoczucia. Alkoholika przerasta myśl o skutkach choroby oraz tym co trzeba zmienić. To wszystko wywołuje w nim przykre emocje. Frustracja oraz dyskomfort psychiczny są niwelowane dzięki kontunuowaniu terapii. 
  • Faza przystosowawcza to czas poszukiwań zajęć zastępczych, które odwrócą myśli od alkoholu. Nowe metody spędzania wolnego czasu pozytywnie wpływają na humor alkoholika. Ten etap pozwala dostrzec pozytywne aspekty życia w abstynencji. Życie powoli wraca do normalności. 
  • Faza rozwiązań jest końcowym etapem poznawania samego siebie. Alkoholik odbudowuje swoją utraconą wartość oraz znajduje nowe wartościowe znajomości. Dotychczasowe problemy znajdują rozwiązanie, a życie stabilizuje się we wszystkich sferach. 

Każdy trzeźwiejący alkoholik powinien znać fazy procesu leczenia, ponieważ pozwalają one posiąść wiedzę na temat tego, co w aktualnym momencie będzie przeżywał. Gdy poczuje się niepewnie bądź zwątpi zawsze będzie wiedział, że jest to normalne i musi przejść przez ten etap. Świadomość tego, co w danej chwili się z nami dzieje jest bardzo ważna dla alkoholika, ponieważ pomaga zbudować mu poczucie bezpieczeństwa oraz rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Jak nawrócić alkoholika na dobrą drogę?

Alkoholik potrzebuje w swoim życiu ciągłej silnej motywacji. Aby zdecydował się na leczenie musi być świadomy swojego problemu. Przyznanie się do niego jest początkiem drogi, przez którą musi przejść. Jedyne jak możesz pomóc alkoholikowi to rozmawiać z nim i uświadamiać o konsekwencjach choroby. Aby rozmowa przebiegała pomyślnie musisz pozbyć się niektórych niewłaściwych zachowań. Bardzo często ludzie uciekają do szantażu oraz gróźb, które nie działają, a także pogarszają sprawę. Im więcej padnie oskarżeń, tym alkoholik nie będzie miał ochoty na rozmowę. Należy pamiętać, że trzeba wybrać odpowiedni czas na rozmowę. Wszystkie obietnice składane w stanie nietrzeźwości nie zostaną zrealizowane. Alkoholicy mają poważne problemy z pamięcią, dlatego oszczędź sobie komentarzy w trakcie upojenia alkoholika, ponieważ prawdopodobnie nie zapamięta z rozmowy niczego konkretnego. Osoby mieszkające z alkoholikiem często starają się za wszelką cenę kontrolować każdy ruch uzależnionego. Stała kontrola nie przyniesie jednak oczekiwanych efektów. Alkoholik, który chce się napić będzie poszukiwał nowych rozwiązań, aby to zrobić. Dlatego też nie sposób jest go upilnować. Bardzo często małżonkowie oraz partnerzy doświadczają współuzależnienia. Taka sytuacja jedynie pogarsza stan chorego i nie przynosi pozytywnych rezultatów. Uzależnionego trzeba wspierać, jednak musi to odnosić się tylko i wyłącznie jego, a nie samego uzależnienia. Domownicy powinni uczulić się również na umiejętną pomoc. Nie można wyręczać alkoholika w jakichkolwiek obowiązkach, ponieważ pogłębia to chorobę. Nie chcemy przecież pomagać w rozwoju uzależnienia. 

Sposoby na wytrwanie w trzeźwości. 

Wytrwanie w trzeźwości to najtrudniejsze zadanie, przed którym staje alkoholik. Nie jest łatwo żyć w świecie, w którym pełno jest alkoholu. Aby kontynuować abstynencję trzeba nauczyć się nowych wzorców zachowań. Życie według nowych zasad jest fundamentalne i konieczne, aby zerwać z nałogiem. Duże znaczenie ma także edukacja. Wiedza na temat choroby alkoholowej oraz jej przebiegu pomaga alkoholikom lepiej zrozumieć siebie. Podszkoleniu wymaga także kontrola emocji, radzenie sobie w sytuacjach stresowych oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Pod żadnym pozorem nie można sobie pozwolić na najmniejszą ilość alkoholu. Odmawiajmy, rezygnujmy ze spotkań towarzyskich angażujących alkohol oraz odnajdźmy zupełnie nowych znajomych. Lepsze otoczenie może mieć bardzo pozytywny wpływ na uzależnionego. W domu alkoholika nie może znajdować się żaden rodzaj alkoholu. Ponadto należy pozbyć się produktów, które mają go w swoim składzie. Wytrwanie w trzeźwości może być możliwe dzięki wsparciu bliskich osób oraz poszukiwaniu motywacji. Każdy dzień należy traktować jako sukces. 

Jak długo trzeba uczęszczać na terapię?

Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Każdy alkoholik potrzebuje swojego określonego czasu, w którym przystosuje się do nowej sytuacji. Ośrodki zamknięte oferują terapię, która trwa od 3 do 6 miesięcy. Jednak na długość terapii wpływa wiele czynników. Alkoholi musi nabyć odpowiednich umiejętności, aby być gotowym na rozpoczęcie nowego życia. Wyjście z ośrodka terapii uzależnień jest trudnym momentem, dlatego trzeba się odpowiednio przygotować do tej chwili. Aby ukończyć terapię trzeba osiągnąć jej podstawowe cele. Alkoholik po wyjściu musi radzić sobie z codziennymi problemami inaczej niż sięgając po alkohol. Zyskuje dużo motywacji oraz chęci, aby podjąć walkę. Terapia pozwala zdobyć cenną wiedzę, która wykorzystywana jest w życiu codziennym. Bezustanna świadomość konsekwencji, które niesie ze sobą nadużywanie alkoholu jest najlepszym lekarstwem na zachowanie trzeźwości. 

Każda osoba powinna ukończyć terapię z siłą do zachowania abstynencji do końca życia. Nie ważne, ile czasu jej to zajmie – warto się leczyć. 

Po zakończonej terapii w razie potrzeb zawsze można kontynuować leczenie. Tyle ile dana osoba potrzebuje. Istnieje wiele programów przypominających terapię antyalkoholową. Można również skorzystać ze spotkań grupy anonimowych alkoholików. Tego typu spotkania odbywają się cyklicznie raz w tygodniu o określonej godzinie. Dzięki temu można stale przypominać sobie o tym, że warto jest żyć bez uzależnienia. Dla osób, którym ciężko zachować trzeźwość można zaproponować rozwiązanie, które będzie pilnowało ich nawet w domu, gdy zostaną sami. Wszywka alkoholowa to również rodzaj kontynuowania terapii. W ten sposób możemy kontrolować swój mózg przed popełnieniem błędu, który będzie kosztował nawrót choroby.