Odtrucie alkoholowe Kraków – co to jest detoks alkoholowy?

20 stycznia 2023

Jedną z najtrudniejszych części przezwyciężenia uzależnienia od substancji jest rozpoczęcie procesu zdrowienia. Dla pacjenta z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu rozpoczęcie pracy jest szczególnie trudne ze względu na fizyczne uzależnienie, jakie rozwija organizm w wyniku ciągłego nadmiernego spożywania alkoholu. Choć może się wydawać, że proste jest zaprzestanie picia, detoks domowy jest często nieskuteczny i może być niezwykle niebezpieczny.

Życie bez alkoholu poprzez zaangażowanie się w trzeźwość to nie tylko pozytywne działanie, które wpływa na wiele aspektów twojego własnego życia, ale może również przynieść wiele korzyści innym wokół ciebie.

Kiedy twoje ciało staje się fizycznie uzależnione od alkoholu, istnieje ryzyko odstawienia alkoholu, jeśli nagle przestaniesz pić. Odstawienie alkoholu może być nieprzyjemne, niebezpieczne, a nawet śmiertelne, jeśli nie jest odpowiednio monitorowane przez lekarzy, co jest najbezpieczniejszym sposobem na detoksykację z alkoholu. Z tego powodu detoks alkoholowy w domu nie jest zalecany ze względu na potencjalne komplikacje medyczne.

Zespół abstynencyjny

Zespół abstynencyjny to zestaw objawów, które mogą wystąpić, gdy osoba, która stała się fizycznie uzależniona od alkoholu, nagle przestaje pić. Objawy te mogą wahać się od łagodnych do ciężkich i zagrażających życiu. Kiedy osoba cierpi na alkoholizm i przestaje pić alkohol, objawy odstawienia mogą rozpocząć się już po 8 godzinach lub do kilku dni po ostatnim drinku. Objawy odstawienia zwykle trwają od 24 do 72 godzin, ale trwają przez kilka tygodni.

Objawy odstawienia alkoholu mogą się różnić w zależności danej osoby i czasu, jaki upłynął od ostatniego drinka. Niektóre typowe objawy odstawienia mogą obejmować: 

 • Depresję;
 • Lekki niepokój i nerwowość;
 • Drażliwość;
 • Wahania nastroju;
 • Zmęczenie;
 • Ból głowy.

Poważniejsze objawy mogą obejmować bezsenność, pocenie się, nudności i wymioty, bóle mięśni, szybkie bicie serca, drżenie, drgawki, dezorientację lub delirium tremens (majaczenie alkoholowe). 

Co to jest detoks?

Detoksykacja polega na powstrzymywaniu się organizmu od alkoholu do czasu, aż nie będzie on już fizycznie zależny od substancji. Usunięcie środków odurzających jest konieczne przed rozważeniem kolejnych kroków w planie leczenia alkoholowego.

Kiedy dana osoba staje się tolerancyjna na substancję, taką jak alkohol, staje się również od niej uzależniona. Przy wielokrotnym stosowaniu objawy odstawienia substancji będą objawiać się jako dokładne przeciwieństwo działania leku. Ten przeciwny efekt pojawia się w procesie odstawienia, który często obejmuje poważne objawy. W szpitalu lub innej placówce medycznej pacjent jest bezpiecznie zarządzany przez profesjonalistów zajmujących się leczeniem alkoholowym.

Kiedy osoba próbuje samodzielnie się odtruć, naraża się na ryzyko wystąpienia nieprzyjemnego procesu odstawienia i może dojść do poważnych komplikacji, a nawet śmierci.

Ryzyko detoksykacji od alkoholu w domu

Próba detoksu alkoholowego w domu może być niebezpieczna, ponieważ nie ma się wsparcia potrzebnego do przezwyciężenia psychologicznej i chemicznej zależności organizmu od alkoholu. 

Kiedy nagle odstawia się alkohol, efekt odbicia pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego może być tak silny, że mózg jest narażony na drgawki. Napady odstawienia alkoholu mogą spowodować trwałe uszkodzenie mózgu, a nawet śmierć.

Detoksykacja bez pomocy medycznej może powodować inne dolegliwości, takie jak:

 • Halucynacje;
 • Wysokie ciśnienie krwi i tętno;
 • Majaczenie alkoholowe.
 • Drżenie mięśni, w tym powiek i dłoni;
 • Nadmierna potliwość;
 • Nudności lub/i wymioty;
 • Przyspieszone bicie serca 
 • Osłabienie i uczucie ogólnego rozbicia;
 • Ból głowy;
 • Zaburzenia snu;

Te intensywne objawy odstawienia często skutkują nieskutecznym leczeniem odstawienia z powodu ogromnego stresu dla ciała i umysłu. 

Ponadto wskaźnik nawrotów u osób, które nie szukają profesjonalnej detoksykacji i terapii alkoholowej, jest znacznie wyższy niż u osób, które szukają profesjonalnego leczenia.

Aby pomóc w bezpiecznym odstawieniu alkoholu, ośrodki leczenia uzależnień są zaprojektowane tak, aby pomagać osobom w detoksykacji w medycznie bezpiecznym środowisku. Celem leczenia jest zmniejszenie objawów odstawiennych, zapobieganie powikłaniom, które mogą wyniknąć z odstawienia alkoholu, oraz pomoc w rozpoczęciu terapii, aby rozpocząć drogę do trzeźwości.

Korzyści z detoksykacji medycznej

Objawy odstawienia nie są tak widoczne podczas detoksykacji medycznej. Podczas detoksykacji w kontrolowanym środowisku, takim jak szpital, ośrodek odwykowy lub ośrodek leczenia uzależnień, lekarze podają leki, aby ustabilizować mózg, chronić pacjenta przed dyskomfortem lub uszkodzeniem.

Celem detoksykacji medycznej jest zapewnienie spadochronu chemicznego w celu zmniejszenia ryzyka niebezpiecznych napadów odstawienia. Zastępując lek podobnym lekiem, a następnie powoli zmniejszając dawkę, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia zagrażającego życiu napadu.

Oprócz zmniejszenia objawów odstawienia, badania pokazują, że detoksykacja medyczna, po której następuje program leczenia uzależnienia od alkoholu, może również zmniejszyć prawdopodobieństwo nawrotu. Detoks to dopiero początek zdrowienia. Nadal istnieje kontinuum opieki, którą należy otrzymać, zanim będzie można żyć w trzeźwości.

Droga do trzeźwości

Pierwszym krokiem na drodze do trzeźwości jest podjęcie decyzji o zwróceniu się o pomoc. Większość osób z alkoholizmem, nawet tych z najpoważniejszymi problemami związanymi z nadużywaniem alkoholu, po zakończeniu detoksu odniesie korzyści z profesjonalnego leczenia uzależnienia.

Leczenie alkoholizmu obejmuje np. terapię grupową, indywidualne doradztwo, spotkania grupy wsparcia, terapię awersyjną lub leczenie farmakologiczne. Jednym z powszechnie stosowanych leków jest Esperal w postaci wszywki alkoholowej. Wszywka działa przez ok. 8-10 miesięcy i w tym czasie wytwarza substancję czynną disulfiram, która sama w sobie nie ma szkodliwego wpływu na organizm ludzki. Sytuacja zmienia się, gdy sięga się po alkohol. Disulfiram blokuje enzym rozkładający alkohol w organizmie. W wyniku tej blokady w organizmie pacjenta powstaje związek zwany aldehydem octowym. To on jest przede wszystkim odpowiedzialny za nieprzyjemne skutki nadużywania alkoholu. Jego skutki są porównywalne z wieloma psychologicznymi i fizycznymi objawami, które występują na przykład w zatruciu alkoholem. Wszywka alkoholowa ma na celu wywołanie awersji do alkoholu.