Napoje energetyzujące i alkohol – jak działają na organizm

2 maja 2022

Łącząc alkohol z napojami energetycznymi należy liczyć się z faktem znacznego obciążenia serca i całego układu krążenia. Etanol łącznie z kofeiną i cukrem tworzy mieszankę wybuchową, a przecież wszystkie te składniki można znaleźć w drinkach na bazie alkoholu i właśnie energetyków. Takie połączenie jest niebezpieczne ze względu na duże ilości kofeiny, która w połączeniu z alkoholem wywołuje groźne dla zdrowia skutki. przeciętna puszka popularnych energetyków go około 80 mg kofeiny. Tyle samo zawiera filiżanka kawy. Różnica między Energy drinkiem, a kawą jest taka, że ten pierwszy zawiera dodatkowe składniki wzmacniające działanie kofeiny: żeń-szeń, taurynę, wyciąg z guarany, a także duże ilości cukru.

Napoje energetyzujące z alkoholem zabójcze dla serca

Mieszanka energetyka z alkoholem to często wybierany drink w klubach i pubach. Na początku daje dużą dawkę energii, obniża poziom zmęczenia, a także mogłoby się wydawać, że pomaga zachować dobrą kondycję przez całą noc. Niestety prawda jest taka, że wybór takiej mieszanki poważnie obciąża serce, prowadząc do zaburzeń pracy serca i całego układu krążenia. Co więcej, niemiecki Federalny Instytut Oceny Ryzyka BfR potwierdza, że dla osób młodych bardzo groźne w skutkach może okazać się spożycie nadmiernych ilości napojów energetycznych.

Co znajdziemy w napojach energetycznych?

Głównym składnikiem jest oczywiście kofeina. Pozyskuje się ją z nasion guarany, która jest rośliną zawierającą większe stężenie kofeiny, niż popularna kawa. Guarana jednak zawiera dodatkowo saponiny oraz taniny. Ich zadaniem jest przedłużenie działania kofeiny na organizm. Guaranie przypisuje się właściwości stymulujące układ nerwowy i uznaje się, że dodaje energii. Dość łatwo ją jednak przedawkować. W takim przypadku pojawia się kołatanie serca (tachykardia), człowiek staje się drażliwy, wykazuje problemy ze snem, a także doznaje objawów zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Drugi składnik wchodzący w skład energetyków to tauryna. Wprowadza się ją do napojów ze względu na jej zdolność do zwiększania wydolności organizmu po jej spożyciu.

Oczywistością jest, że Energy drinki to morze cukrów prostych, które powodują szybki wzrost energii.

Napoje energetyzujące i alkohol - efekty spożycia

Drink będący połączeniem energetyka i alkoholu powoduje szybki i znaczący wzrost energii. Składniki takiej mieszanki, które stanowią substancje stymulujące sprawiają, że ciśnienie tętnicze gwałtownie rośnie, wzrasta tętno, a efektem jest więc znaczne przyspieszenie pracy serca. Można wręcz powiedzieć kolokwialnie, że bije jak szalone. W tym wszystkich jeszcze dochodzi do pobudzenia układu nerwowego. W praktyce człowiek dostaje nagłych zwiększonych nakładów energii. Wydaje mu się, że czuje się bardzo dobrze, zmęczenie znika, a sam postrzega siebie jako człowieka wypoczętego. Chcąc utrzymać taki stan, niejednokrotnie człowiek sięga po kolejne dawki mieszanki napojów procentowych z energetykami, co niestety prowadzi do nadmiaru kofeiny i etanolu. Połączenie to w negatywny sposób działa na organizm. Człowiek staje się nerwowy, drażliwy, niejednokrotnie wybucha agresją. Do tego dochodzą problemy z zachowaniem koordynacji ruchowej, koncentracja spada, a dość typowe jest także pojawienie się luk w pamięci. W skrajnych przypadkach może wystąpić utrata przytomności, jednak jedną z najpoważniejszych konsekwencji jest w tym przypadku duże ryzyko wylewu krwi do mózgu oraz zawału serca.

Mieszasz alkohol z energy drinkami? Możesz mieć silnego kaca!

Jednym ze skutków połączenia napoju energetycznego z alkoholem jest bardzo silny kac, którego objawy są znacznie bardziej natężone, niż w przypadku picia jedynie napojów procentowych. Dzieje się tak, ponieważ kofeina, podobnie z resztą jak napoje wyskokowe, prowadzi do znacznego odwodnienia organizmu. Z tego powodu osoba niekontrolująca dawek wypijanej tego typu mieszanki musi liczyć się nie tylko z odwodnieniem, ale silnym kacem, co przekłada się na samopoczucie następnego dnia.

Tak więc, wypijane drinki z alkoholem i energetykiem znacznie odwadniają, a to prowadzi do zatrucia alkoholowego, a także zwiększają ryzyko pojawienia się zaburzeń pracy serca. Co ciekawe, udowodniono, że energy drinki w swoisty sposób maskują działanie etanolu. Tym samym człowiek nie odczuwa tak szybko odurzenia, przez co niestety łatwiej mu przekroczyć bezpieczną dawkę alkoholu. Dana osoba przestaje kontrolować jak dużo wypiła, co sprzyja powstawaniu zachowań uznawanych za ryzykowne.

Częstym zachowaniem ludzi na kacu jest sięganie po napoje energetyczne jako lek na kaca, co oczywiście nie jest dobrym rozwiązaniem. Znacznie lepiej w takiej sytuacji sięgnąć po sprawdzone i bezpieczne rozwiązania, jak chociażby odtrucie alkoholowe Kraków.

Wracając do skutków łączenia etanolu i energetyków, człowiek na kacu doprowadza siebie do jeszcze gorszego samopoczucia, nasilając odwodnienie, a do tego należy uporać się z klasycznymi objawami zatrucia alkoholowego, jak: wymioty, problemy ze snem, nudności, biegunka, uczucie niepokoju i lęku, nadwrażliwość na bodźce. Co więcej, częste są także duszności, a także kołatanie serca.

W ciekawy sposób do tematu podchodzą Niemcy. Niepokojąc się o rosnący poziom konsumpcji energetyków przez osoby młode, podnosi się głos zachęcający do skutecznej profilaktyki skutków nadmiernego spożycia tego typu napojów, a także wzmożonego informowania opinii publicznej odnośnie skutków takiego zachowania. Federalny Instytut Oceny Ryzyka BfR ostrzega, iż wypijany energetyk w dawce conajmniej 500ml dziennie prowadzi do powstanie zaburzeń pracy serca i układu krążenia. Dla przypomnienia, dwie puszki energetyka to 160 mg kofeiny. Uznaje się, że dzienna dawka kofeiny dla nastolatka to maksymalnie 150 mg. Tym samym negatywne skutki picia napojów energetycznych pojawiają się już po dwóch puszkach dziennie.

Skutki mieszania alkoholu z napojami energetycznymi - uzależnienie

Nie ma wątpliwości, że od energetyków można uzależnić się tak samo jak od kawy czy też od alkoholu. Osoby, które nadmiernie piją napoje alkoholowe łącznie z energy drinkami poleca się zastosowanie leczenia farmakologicznego, np. leku Esperal. Dalsze brnięcie w uzależnienie prowadzi do ogólnego wyniszczenia organizmu, wliczając w to śmierć. Wszywka alkoholowa pozwala na powrót do normalnego funkcjonowania.

Czym jest wszywka alkoholowa Esperal?

Wszywkę alkoholową Esperal wprowadza się pod skórę danej osoby. Ma ona postać tabletek, a ich substancja aktywna wywołuje awersję do alkoholu poprzez szereg nieprzyjemnych objawów tożsamych z silnym zatruciem alkoholowym. Stosowany jest więc tutaj prosty mechanizm behawioralny.

Jak działa wszywka alkoholowa Esperal?

Wszywka alkoholowa Esperal działa szybko i skutecznie -nawet niewielka dawka wypitego alkoholu podczas leczenia powoduje powstanie nieprzyjemnych objawów, do których zalicza się:

  • Mdłości i wymioty,
  • Zaczerwienienie skóry,
  • Wzmożone pocenie się,
  • Ból i zawroty głowy,
  • Zmiany ciśnienia i pracy serca,
  • Objawy na tle psychicznym, np. lęk, niepokój i wzmożone napięcie nerwowe,
  • Problemy ze snem,
  • Nieprzyjemny posmak w ustach,
  • Przemijająca impotencja.

Objawy te są jednak spotęgowane w doznaniach, a mogą utrzymywać się nawet przez kilkanaście godzin, stwarzając realne zagrożenie dla zdrowia i życia danej osoby. W skrajnych przypadkach może dojść do zawału, a także uszkodzenia narządów wewnętrznych. Znane są także przypadki śmiertelne. Można jednak być spokojnym – jeżeli podczas leczenia wszywką Pacjent zachowuje abstynencję – nic mu nie grozi, a Esperal będzie dla niego zupełnie neutralny.