Mity alkoholowe – w co wierzymy i jaki to ma wpływ na nasze uzależnianie się od alkoholu?

20 października 2022

Wiedzę na temat alkoholu pozyskujemy od swoich bliskich. Z pokolenia na pokolenie prezentowane są różne podejścia do alkoholu. Z tego względu, że używka znalazła zastosowanie w wielu kwestiach, bardzo ciężko jest się jej pozbyć. Nasze społeczeństwo zezwala na spożywanie alkoholu, co stało się w pewnym sensie tradycją wielu uroczystości. Nawyk jest przekazywany wszystkim członkom rodziny. Dlatego wierzymy w różnego rodzaju mity i łatwiej jest nam je przyjmować, ponieważ zazwyczaj mówią o korzyściach alkoholu. A jak wiemy, ze spożywania używki nie ma żadnych plusów, wręcz przeciwnie – powoduje same zniszczenia. 

Wierzymy w co chcemy i co jest dla nas korzystniejsze. Wykorzystujemy zasłyszane gdzieś fakty, aby mieć więcej wymówek do picia. Takie zachowanie przejawiają osoby uzależnione. Ciągle racjonalizują i usprawiedliwiają spożywanie alkoholu. Słysząc wymówki, zaczynamy się zastanawiać nad ich realnością. Bardzo często dzieje się tak, że wierzymy alkoholikowi, ponieważ również słyszeliśmy tego typu fałszywy mit. 

Najczęstsze mity alkoholowe

 • Alkohol – wpływ na sen

Jest to jeden z najpopularniejszych mitów, który mówi o tym, że najlepszy na sen jest alkohol. Osoby, które prowadzą walkę z bezsennością próbują wszystkich metod. Napoje alkoholowe rozluźniają nas, co sprawia, że łatwiej jest nam zasnąć, jednak nie jest to prawdziwy sen, podczas którego organizm odpoczywa, regeneruje się i nabiera sił. Zaśnięcie po spożyciu alkoholu jest spowodowane zatruciem alkoholowym, czyli wpływem toksycznych substancji na mózg. Ponadto regularność, którą będziemy stosować (na przykład jedna lampka wina przed snem) może się zamienić w niedługim czasie w uzależnienie. Alkoholizm w dużej mierze stanowi nie tylko ilość, a także regularność picia. Pamiętajmy o tym, zanim zrobimy z wieczornej rutyny zagrażający życiu nawyk. 

 • Pozytywny wpływ na serce

Osoby z dolegliwościami związanymi z pracą serca twierdzą, że alkohol działa pozytywnie na ich problemy. W rzeczywistości jest to spowodowane uspokajającym działaniem alkoholu, a nie jego korzystnym wpływem na ukrwienie naczyń krwionośnych. Mimo subiektywnej poprawy nic nie ulega zmianie. Przy dłuższym i częstszym stosowaniu dochodzi nawet do pogorszenia pracy serca, co jest wynikiem nagłych skoków ciśnienia, które powoduje alkohol. Może dojść do uszkodzenia ścianek naczyń krwionośnych,a w konsekwencji do zmian zwyrodnieniowych w mięśniu sercowym. 

 • Lek na nerki

Alkohol jest środkiem moczopędnym, a tym samym odwadniającym. Podczas jego spożywania nasze nerki są zagrożone odkładaniem się złogów. Częstsze oddawanie moczu nie wpływa na poprawienie się stanu nerek. Może jednak doprowadzić do ich zapalenia bądź odkładania się kamieni. 

 • Poprawa trawienia

Alkohol znacznie podrażnia i uszkadza delikatną śluzówkę żołądka. Ponadto może zaburzać pracę jelit i utrudniać wchłanianie pokarmów. Stan osłabienia procesów niezbędnych procesów trawienia oraz trudności z wchłanianiem składników może powodować silne niedożywienie. W takiej sytuacji bardzo groźny jest stan za niskiego poziomu cukru, ponieważ może uszkodzić mózg i negatywnie wpłynąć na jego pracę. 

 • Pomoc w utrzymaniu prawidłowej wagi oraz zrzuceniu zbędnych kilogramów

Alkohol jest wysokokaloryczny. Samo piwo stanowi bombę kaloryczną, porównywalną do pączka. Pijemy różnorodne trunki. W dzisiejszych czasach mamy do wyboru wiele smakowych propozycji, które poprawiają smak alkoholu. Ponadto, podczas picia korzystamy z różnego rodzaju słonych przekąsek, które są bardzo tuczące, a także wypijamy drinki, które bazują na słodkich sokach. 

Alkoholicy są bardzo często niedożywieni oraz odwodnieni. Taki stan również nie jest dobry dla organizmu i nie powinien stanowić sposobu na odchudzanie. Zrzucanie wagi powinno się odbywać w zdrowy i naturalny sposób. Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do uzależnienia, a ono kończy się śmiercią. 

 • Alkohol utrzymuje ciepło

Wbrew pozorom, alkohol wcale nie rozgrzewa organizmu. Na początku odczuwamy jedynie chwilowe efekt napłynięcia do rozszerzonych naczyń krwionośnych krwi. Jednak rozszerzenie naczyń przyspiesza wymianę ciepła z otoczeniem, jak również jego utratę. Ochłodzona krew ponownie wraca do naszego ciała i utrudnia funkcjonowanie narządów.

 • Alkohol odstresowuje 

Często spożywamy alkohol, aby zapomnieć o problemach i odstresować się. Chwilowe odprężenie i relaks tylko na moment pozbawiają nas myśli o trudnościach. Po wytrzeźwieniu wszystkie kwestie kumulują się i pozostają nierozwiązane. Jedynie odroczyliśmy uwikłanie problemu, co często może wpłynąć na jego rozwarstwienie się. Wraz z odchodzeniem alkoholu negatywne uczucia powracają. Taki stan może sprawić, że wpadniemy w błędne koło. Każde kolejne spożycie może w ten sposób spowodować uzależnienie. Sam alkoholizm jest daleki od odstresowania i relaksowania się, ponieważ towarzyszy jemu wiele negatywnych emocji.  

 • Alkoholik pije codziennie

Alkoholizm ma wiele odmian oraz faz. Każdy etap choroby objawia się zupełnie innym zachowaniem. Tak samo jest z typami alkoholików. Nie zawsze trzeba pić codziennie alkohol, żeby stać się alkoholikiem. Takie błędne myślenie może wydłużać czas leczenia osób chorych, które zaprzeczają swojej chorobie, na podstawie zasłyszanego mitu. Niektórzy alkoholicy piją kilka dni bez przerwy, co nazywamy ciągiem alkoholowym, a inni korzystają z używki kilka razy w miesiącu. Osoba uzależniona potrafi zachowywać okresy abstynencji. Wszystko zależy od specyfikacji odmiany jej alkoholizmu.

 • Alkoholicy to patologiczne, zaniedbane osoby, które otaczają się nieciekawym towarzystwem

Alkoholikiem może stać się każdy. Model typowego alkoholika już dawno przestał obowiązywać i stał się jedynie błędnym stereotypem, na podstawie którego określamy problemy danej osoby, a czasami nie zauważamy swoich własnych. Niektóre osoby uzależnione od alkoholu mogą prowadzić swoją działalność, być na wysokich stanowiskach oraz doskonale radzić sobie ze sprawami rodzinnymi. Przebywanie w określonym środowisku może sprzyjać rozwojowi choroby, jednak nie jest to zasada. 

 • Wysoka tolerancja alkoholu chroni przed uzależnieniem

Umiejętność spożycia dużej ilości alkoholu, bez widocznych oznak upicia się jest nazywana tolerancją. Wszystko zależy od naszego postępowania. Wysoka tolerancja może się okazać zgubna, ponieważ będziemy pić więcej i uzależnimy się szybciej niż osoby, które szybko się upijają. 

 • Alkoholikiem nie może być osoba, która potrafi utrzymać abstynencję

Bardzo częstym objawem alkoholizmu jest udowodnienie bliskim oraz sobie samemu, że jest się w stanie przerwać spożywanie alkoholu. Podczas uzależnienia możliwe jest przechodzenie przez wiele prób abstynencji. Niektóre osoby są alkoholikami, ale piją przez kilka dni, po czym mają okres trzeźwości. Nie ma zasady, która określałaby, że alkoholik nie potrafi zachować abstynencji. 

Takich mitów alkoholowych jest wiele. Każdy z nich przybliża nas do błędnego postrzegania choroby alkoholowej. Z tego względu ważna jest psychoedukacja w dziedzinie uzależnień, która pozwoli nam zbudować realny obraz, pełen faktycznych zagrożeń.