Co to znaczy pić alkohol z umiarem?

19 października 2021

Wiele osób utożsamia spotkania z przyjaciółmi z towarzystwem alkoholu. Ich zdaniem jest to idealny sposób na dobrą zabawę i odprężenie po ciężkim tygodniu, pełnym stresów. Warto jednak podczas konsumowania napojów procentowych pamiętać o kilku pomocnych kwestii, które z pewnością obniżą ryzyko pojawienia się tak zwanego syndromu dnia poprzedniego, popularnie nazywanego kacem. Warto również zwrócić uwagę na znaczenie picia z umiarem. Zdecydowanie lepiej jest bawić się ze znajomymi, kiedy człowiek ma dobre samopoczucie i humor, ale bez typowych objawów upojenia alkoholowego. Rozsądek i kontrola ilości wypijanych trunków to w tym przypadku podstawa.

Zbyt duża ilość spożytego etanolu przy pojedynczej okazji lub pity w dłuższym czasie może doprowadzić do niekorzystnych konsekwencji na tle zdrowotnym i społecznym. Poważnym stanem jest tutaj uzależnienie i alkoholizm.

Definicja „picia z umiarem”

Trudno jest określić czy dokładnie jest tak zwane picie z umiarem. Każdy człowiek jest inny i w inny sposób reaguje na określoną dawkę wypitego alkoholu etylowego.  Tym samym, dla poszczególnych osób inna w użyciu będzie charakterystyczna dla indywidualnego przypadku definicja „picia z umiarem”. Niektóre osoby umiarkowane spożycie określą jako takie, które nie stwarza problemów osobie pijącej i jej otoczeniu. Z kolei inny powiedzą, że w tym przypadku jest to sposób picia, które maksymalizuje znane korzyści wynikające z picia alkoholu z jednoczesnym wyeliminowaniem wszelkich niebezpieczeństw z nim związanych. Idąc dalej – dla jednej osoby codzienne spożywanie jednego piwa będzie uznawane za lecznicze, przy czym drugi człowiek może już w takiej ilości i częstotliwości doszukiwać się wyraźnego nadużycia. Picie z umiarem można również rozpatrywać w aspekcie obyczajowości, zwyczajów i kultury. W każdym państwie stosowane są inne zasady spożywania alkoholu. Tak samo inne jego dawki będą uznawane za taktowne.

Jaka jest odpowiednia ilość alkoholu?

Eksperci zajmujący się na co dzień aspektami zdrowotnymi zalecają, aby picie umiarkowane traktować jako nieprzekraczanie czternastu jednostek na tydzień w przypadku mężczyzn i dziewięciu jednostek dla kobiet tygodniowo, przy czym limit ten powinien być rozłożony w czasie, a także powinny pojawiać się okresy całkowitej abstynencji.

To jednak jest tylko liczba szacunkowa. Dobrze jest tutaj uwzględnić wszelkie indywidualne czynniki, do których zalicza się między innymi różnice w budowie ciała, płeć, masę ciała, przyjmowane na co dzień leki, ogólne tendencje w zachowaniu względem używek, stan zdrowia psychofizycznego. Warto zwrócić uwagę, że alkohol w największym stopniu przynosi przyjemność w momencie kiedy jest on spożywany bez pośpiechu z zachowaniem takich ilości, które warunkują bezpieczeństwo podczas danej zabawy i spotkania. Brak umiarkowania w piciu grozi rozwojem alkoholizmu.

Dobra rada jest następująca: skieruj się do lekarza lub psychologa i porozmawiaj z nim o tym, ile alkoholu będziesz w stanie bezpiecznie wypić, pod warunkiem, że w ogóle możesz spożywać tego typu napoje. Dla własnego dobra uświadom sobie własne ograniczenia. W ten sposób chociaż szacunkowo wspólnie z profesjonalistą określisz, co w Twoim przypadku oznacza „picie z umiarem”.

Skutki picia alkoholu bez umiaru

Kluczem tutaj jest rozsądek. Sięganie po zbyt duże dawki alkoholu przez dłuższy czas z pewnością spowoduje wystąpienie szeregu konsekwencji zaburzających funkcjonowanie społeczne, rodzinne, a także aspekty zdrowotne. Podczas picia bez umiaru człowiek z pewnością zetknie się w negatywnymi skutkami, które są następujące:

  • Niezadowalające wywiązywanie się ze swoich obowiązków i wszelkich innych zobowiązań, w tym również nieusprawiedliwione nieobecności w pracy lub stale pogarszające się osiągane wyniki zawodowe,
  • Występowanie zatrucia alkoholowego,
  • Spowodowanie wypadków lub branie w nich czynnego udziału, wliczając w to wypadki i kolizje drogowe,
  • Doznanie trwałego uszczerbku na zdrowiu, szczególnie w aspekcie uszkodzeń układu nerwowego i mózgu,
  • Pojawienie się lub pogłębienie problemów kardiologiczno-krążeniowych,
  • Wykazywanie tendencji dla pojawienia się zachowań ryzykownych.

Nie narażaj się na niebezpieczeństwo

Alkohol może zadziałać na człowieka w sposób uspokajający. Znacząco wpływa na zmianę sposobu rozumowania, oceniania rzeczywistości oraz zaburza koordynację ruchową. Dodatkowo spowalnia również szybkość reakcji. Tym samym pijąc bez umiaru człowiek naraża się na pewne niebezpieczeństwa. Skutki mogą mieć różny stopień istotności. Od mniej poważnych, takich jak nietrafione, źle przyjęte przez otoczenie żarty, do bardziej poważnych, jak przypadkowy seks bez zabezpieczeń, czy też wypadek samochodowy. Ze względu na wpływ alkoholu na sposób reakcji psychofizycznej organizmu, prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem jest zabronione, a wyrządzone szkody spowodowane przez pijanych kierowców są często nieodwracalne i poważne w skutkach. W takim przypadku warto stosować zasadę: „piłeś – nie jedź”. Kiedy w planach jest suto zakrapiana impreza lepiej zostawić samochód pod domem i przyjechać taksówką lub komunikacją miejską.

Łatwo zapobiec potencjalnym konsekwencjom – wystarczy zachować zdrowy rozsądek podczas konsumpcji używki, ograniczając jej ilość.

Pamiętaj o piciu wody i jedzeniu

Aby pić alkohol należy robić to z głową. Podczas imprezy z towarzystwem napojów procentowych warto pamiętać o jedzeniu, zarówno przed planowanym spotkaniem, jak i w trakcie niego. Serwowany alkohol warto pić powoli, pijąc w trakcie inne napoje, po to, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj delektowanie się wodą pomiędzy kolejnymi drinkami. W ten sposób, stosując powyższe rady, organizm nie wchłonie tak szybko wypijanego etanolu.

Uwaga dla kobiet

Kobiety i mężczyźni różnią się od siebie znacząco, również na płaszczyźnie przyswajania i metabolizowania substancji alkoholowych. U kobiet znacznie szybciej dochodzi do osiągnięcia wysokiego stężenia alkoholu we krwi. W ten sposób u płci pięknej istnieje większe ryzyko wystąpienia chorób i schorzeń wątroby, uszkodzeń w obrębie układu nerwowego i mózgu, uszkodzeń mięśnia sercowego, a w tym wystąpienia zawału.

Warto zwrócić również uwagę na sposób metabolizowania alkoholu przez kobiety w różnych fazach cyklu menstruacyjnego. Sięgając po alkohol chwilę przez oraz w trakcie okresu kobieta szybciej niż zazwyczaj upija się. Jest to spowodowane spowolnienie metabolizmu, przez co alkohol dłużej obecny jest we krwi.

Ważnym aspektem jest również całkowita i trwała abstynencja podczas ciąży. Nawet potencjalnie niewielkie ilości wypitego etanolu mogą przynieść nieodwracalne i groźne skutki dla rozwijającego się płodu, zaburzając na stałe jego późniejsze funkcjonowanie psycho-fizyczne. Najgroźniejszy jest tutaj zespół FAS i FASD, czyli alkoholowy zespół płodowy.

Nie mieszaj alkoholu z lekarstwami

Nikt bez wykształcenia medycznego lub farmaceutycznego nie jest w stanie przewidzieć skutki połączenia alkoholu etylowego z określonymi substancjami. Z tego powodu przed planowaną imprezą z obecnością alkoholu należy zasięgnąć porady lekarza lub pracowników apteki. Wszelkie mieszanki są tutaj potencjalnie groźne. Dodatkowo po spożyciu nadmiernej dawki alkoholu można zapomnieć o konieczności zażycia kolejnej dawki leki lub zapomnieć o tym, że już się go wzięło, a w rezultacie zażyć go zbyt dużo. Bardzo groźne w skutkach jest łączenie alkoholu z lekami o działaniu psychoaktywnym. Alkohol wykazuje działanie spowalniające w aspekcie funkcjonowania układu nerwowego, co w połączeniu np. z lekiem nasennym lub uspokajającym może doprowadzić do całkowitego wyłączenia funkcji organizmu.