Alkoholizm – leczenie, metody i skuteczność. 

13 lipca 2022

Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, co oznacza, że pozostanie do końca życia w stanie uśpionym. Alkoholik musi ciągle mierzyć się z uzależnieniem, ponieważ choroba w każdej chwili może powrócić. Uzależniony potrzebuje wiele motywacji, aby przetrwać najtrudniejszy początkowy etap rezygnacji z używki. Alkoholizm charakteryzuje się postępującym przebiegiem. Z czasem choroba powoduje śmierć alkoholika. Leczenie jest jedynym sposobem na wyjście z nałogu. Aby wyjść z nałogu trzeba przygotować się na długotrwałe leczenie. Alkoholik ma szansę wyjść z uzależnienia, jeżeli czuje się odpowiednio przygotowany do tego. 

Leczenie alkoholików stało się znacznie prostsze, od kiedy pojawiło się dużo różnorodnych metod leczenia. Każdy może wybrać sobie coś odpowiedniego, co spełni jego oczekiwania. Możliwości jest wiele, zatem liczą się tylko chęci. Dostępność metod jest szeroka oraz bardzo interesująca. Mamy do dyspozycji terapie indywidualne oraz grupowe, odwyk w ośrodku zamkniętym, spotkania grup AA, wszywka alkoholowa, treningi radzenia sobie z emocjami oraz grupy wsparcia. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby, ponieważ nie każdy jest w stanie odnaleźć się na grupowym spotkaniu z innymi uzależnionymi, na którym trzeba się otworzyć oraz omówić swój problem. Wiele osób traktuje alkoholizm jako temat tabu, który budzi jedynie wstyd oraz upokorzenie. Wszystko można zmienić odpowiednim myśleniem. 

Terapia antyalkoholowa. 

Terapia uzależnień może odbywać się w ośrodkach zamkniętych bądź na sesjach indywidualnych z psychoterapeutą. Do wyboru mamy także spotkania rodzinne, z których korzysta całe otoczenie alkoholika. Na terapii alkoholik poznaje nowe nawyki oraz uczy się życia w abstynencji. Zamknięte Ośrodki Terapii Uzależnień zapewniają całodobową opiekę oraz kontrolę silnie uzależnionych alkoholików. Życie w warunkach nienaturalnych pozwala im na odcięcie się od świata zewnętrznego, co znacznie poprawia ich skupienie na osiąganiu celów leczenia. Każda osoba posiada swój plan dnia, który musi zostać bezwzględnie wykonany. Zbiorowe sesje prowadzone są każdego dnia, dzięki czemu leczenie jest bardziej intensywne oraz wydajne. Celem terapii jest zmiana myślenia alkoholika. Uzależniony dzięki sprawdzonym metodom poznaje wszystkie informacje dotyczące przebiegu choroby. Kluczowe jest przedstawienie i przybliżenie konsekwencji nadużywania alkoholu. Osoby przebywające na terapii czują się znacznie pewniej w stosunku do przebiegu choroby. Osiągają wiedzę dotyczącą tego, co czują oraz co się z nimi dzieje w danej chwili. Dzięki temu wiedzą, że jest to normalne i poznają sposoby, jak sobie z tym radzić. Alkoholizm jest chorobą silnie związaną z odczuwaniem emocji, dlatego podczas leczenia ważne jest, aby poznać sposoby, jak radzić sobie z niekorzystnymi sytuacjami, które wywołują w nas negatywne odczucia. Radzenie sobie w sytuacjach stresowych może zostać wypracowane oraz ćwiczone. Alkoholicy powinni też pracować nad agresją oraz impulsywnością, ponieważ używka trwale pozostawia w nich tego typu zachowania. 

Po co alkoholikom spotkania grupy anonimowych alkoholików?

Spotkania grupy AA wspomagają walkę z alkoholizmem po terapii. Powrót do normalności często jest dużym utrudnieniem dla chorych. Kiedy kończy się terapia pojawiają się wątpliwości związane z powrotem do nałogu. Często potrzeba działań wspomagających oraz przypominających proces leczenia. W tym celu powstały grupy AA – anonimowych alkoholików. Osoby, które zwalczyły problem z alkoholem spotykają się na cykliczne spotkania, aby wspierać się w życiu w abstynencji. Rozmowa z osobami, które przeżyły podobne wydarzenia wzbudza w ludziach motywację. Wzajemne wspieranie się pozwala zwalczyć destrukcyjny nałóg. Spotkania mogą być prowadzone przez każdego. Bardzo często zapraszani są goście specjalni, najczęściej specjaliści – psychiatrzy, psycholodzy i lekarze. Każdy członek chętnie dzieli się wiedzą oraz pomaga nowym uczestnikom wprowadzić leczenie do swojego życia. Spotkania są bardzo wartościowe, ponieważ można zawrzeć nowe, ciekawe znajomości, które będą miały dobry wpływ na chorego. Spotkania grupy AA są doskonałe w walce z uzależnieniem do alkoholu ze względu na ich luźny charakter. Nie musimy czuć się zawstydzeni, ponieważ wszystko jest w pełni anonimowe. Uczestnicy nie znają swoich nazwisk ani prywatnych informacji. 

Jak wspomagać efekty terapii?

Skuteczność terapii możemy wspierać dzięki nowym metodom. Jedną z nich jest wszywka alkoholowa. To duże odciążenie rodziny uzależnionego oraz jego samego, ponieważ przez kilka miesięcy dana osoba decyduje się unikać alkoholu. Rezygnacja z używki jest konieczna podczas wszywania leku esperal. Alkoholicy odczuwają strach przez skutkami ubocznymi dzięki czemu muszą rozpocząć życie w trzeźwości. Metoda ta nie powinna być stosowana samodzielnie, ponieważ alkoholik, który nie przerobił wszystkich problemów na terapii nie będzie w stanie na dłuższy czas zrezygnować ze spożywania alkoholu. Mimo wszystko ułatwienie sobie funkcjonowania w świecie przepełnionym pokusami może dać dużo korzyści alkoholikowi. Czas kilku miesięcy pozwoli na nabycie nowych nawyków. Jest to świetne rozwiązanie, które będzie z nami w każdej chwili. 

Skuteczność leczenia alkoholizmu. 

Leczenie alkoholizmu jest jedynym sposobem na wyjście z nałogu. Proces leczenia jest ciężki oraz długotrwały. Sukcesywne zakończenie leczenia jest możliwe, jeżeli pacjent wykaże się szczególnym staraniem. Ludzie, którzy samodzielnie podjęli decyzję o leczeniu mają większą szansę na wysoką skuteczność. Nie da się zmusić danej osoby do podjęcia się działań. Przymuszenie może zadziałać tylko na jakiś czas. Wszystko jednak zależy od predyspozycji oraz podejścia danej osoby. Do pokonania nałogu potrzeba siły oraz samozaparcia. Wyrzeczenia są tego warte. Skuteczność możemy osiągnąć pracując nas samym sobą. Stosowanie się zaleceń lekarza oraz sumienne i aktywne uczestnictwo w terapii jest fundamentalne. Każdy pacjent musi nabyć odpowiednich umiejętności oraz nauczyć się rozwiązywać problemy w inny sposób niż spożywanie alkoholu. 

Warto korzystać ze wszystkich możliwych dodatkowych rozwiązań. Alkoholik całe życie musi starać się utrzymywać trzeźwość. W razie gorszych momentów warto kierować się na terapię przypominającą. Trzeba założyć, że w pewnym momencie życia przyjdzie gorszy czas, kiedy to dana osoba nie będzie miała odpowiednio dużo motywacji. Zatem każdego dnia trzeba doszukiwać się jej wszędzie, gdzie to możliwe. Skuteczność może wzrosnąć, gdy rodzina alkoholika będzie dawać mu odpowiednie wsparcie. Każdy dzień jest momentem małego sukcesu. Alkoholik nie powinien myśleć o swoim sukcesie każdego dnia. Nie należy także pozostawiać nierozwiązanych konfliktów oraz problemów. W razie kłopotów nie bójmy się zwracać o pomoc. 

Skuteczność leczenia jest zależna od starań każdej indywidualnej jednostki. Pamiętajmy o motywacji, konsekwencjach choroby oraz kontroli i umiarze. Jeżeli zrobimy wszystko co w naszej mocy to skuteczność zawsze będzie wysoka.