Alkoholizm – kogo dotyka choroba alkoholowa?

27 lipca 2022

Alkoholizm jest chorobą związaną z funkcjonowaniem psychicznym. Wiele osób błędnie zakłada, że uzależnienie od alkoholu ich nie dotyczy i nigdy nie będzie. Na alkoholizm wpływa wiele czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny być bardziej ostrożne podczas spożywania alkoholu. Jednak uzależnienie może dotknąć każdego. Czasami wystarczy mały problem, którego nie będziemy mogli samodzielnie rozwiązać. Ludzie najczęściej piją, ponieważ potrzebują odpoczynku, relaksu i odskoczni od codziennego stresu. Problem pojawia się wtedy, gdy dana osoba zaczyna dostrzegać korzyści z picia i zmienia swój stosunek do napojów alkoholowych. W jednej chwili alkoholik pozbywa się świadomości o szkodliwości alkoholu, co prowadzi do jego wyniszczającego nadużywania. 

Alkoholizm w może dotknąć każdego. Nie ma kryteriów, które określałyby wiek, poziom wykształcenia, płeć bądź status majątkowy osób popadających w alkoholizm. Uzależnienie jest bardzo różnorodne i jest wynikiem oddziaływania jednego bądź kilku niekorzystnych czynników. Dawniej panował tradycyjny model alkoholika, który określał jego wygląd oraz zachowanie. Niestety od jakiegoś czasu stereotyp ten nie sprawdza się w rzeczywistości i często jest daleki od prawdy. Nie od dziś wiadomo, że alkoholik nie musi być widoczny gołym okiem. Nie zawsze będzie to mężczyzna w średnim wieku, zaniedbany, bezdomny, bez pracy i pieniędzy. Dokładnym zaprzeczeniem tego modelu jest alkoholik wysoko – funkcjonujący, który nie stwarza żadnych podejrzeń na podstawie swojego życia oraz chociażby wyglądu. 

Zanim stwierdzisz, że Ciebie nie dotyczy alkoholizm zwróć uwagę na swoje otoczenie i w ramach działań profilaktycznych zainteresuj się teorią choroby i zyskaj podstawową wiedzę, które miejmy nadzieję, że nie przyda Ci się w dalszym życiu. Jeśli jednak tak, to przynajmniej będziesz przygotowany i nie dasz się zaskoczyć. 

Alkoholizm a nastoletnie picie. 

Alkoholizm spożywany w wieku nastoletnim ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie oraz prawidłowy rozwój dziecka. W wyniku spożywania alkoholu przez nieletnich może dojść do zakłócenia normalnego wzrostu lub rozwoju płciowego. Pojawia się także zwiększone ryzyko popełnienia samobójstwa i zabójstwa. Duży odsetek nastolatków ulega wypadkom samochodowym związanym z alkoholem oraz doświadcza innych niezamierzonych urazów, takich jak oparzenia, upadki lub utonięcia. 

Nastolatkowie mają również swoje powody do picia alkoholu. Najbardziej wpływowym jest presja rówieśnicza, która w młodym wieku ma bardzo duże znaczenie. Aby przypodobać się znajomym i nie odstawać od grupy młodzież decyduje się na różne nieprzemyślane i niebezpieczne kroki. W ich wieku pojawia się także chęć udowodnienia sobie oraz całemu światu, że jest się już dorosłym. Z tego względu pojawia się decyzja o sięgnięciu po alkohol. Wiek nastoletni wiąże się również z chęcią eksperymentowania, co czyni z alkohol najlepszą substancją do wypróbowania. Alkoholizm ma duży związek z emocjami. W wieku nastoletnim bardzo trudno jest opanowywać ciągłą huśtawkę nastrojów. Młodzi ludzie znajdujący ukojenie w alkoholu bardzo szybko się od niego uzależniają. Wszystkie te sytuacje, kiedy nastolatek decyduje się napić w pewnym momencie prowadzą go na drogę alkoholizmu, z której nie ma już takiego prostego odwrotu. 

Nastolatkowie nie piją alkoholu w taki sam sposób jak dorośli. Młodzież przede wszystkim nie pije tak często, ale większość każdy epizod spożywania alkoholu kończy się upiciem się. Wielokrotne upijanie się wpływa na wciąż rozwijający się mózg nastolatków. Nastolatki, które piją, mogą doświadczyć długotrwałych skutków upośledzenia funkcji poznawczych, uwagi i pamięci. Picie alkoholu przez młodzież przed 15 rokiem życia może prowadzić do znacznie większego prawdopodobieństwa uzależnienia od alkoholu w przyszłości. 

Nastoletni alkoholizm – objawy. 

Rodzice znają swoje dzieci jak nikt inny. Dlatego też nie umknie im żadna zmiana w zachowaniu dziecka. Podczas uzależniania się od alkoholu może pojawić się wiele charakterystycznych znaków: problemy z mową lub koordynacją, spadek wyników w nauce, zmiana grupy znajomych, niski poziom energii, zmniejszone zainteresowanie dotychczasowymi zajęciami, zapach alkoholu na ubraniach, zmniejszona higiena osobista, nagła potrzeba kieszonkowego, impulsywne i agresywne zachowania, zaniedbywanie obowiązków, a także problemy z prawem.  

Te znaki nie zawsze będą wskazywać na alkoholizm nastolatka, jednak powinny wzbudzić zainteresowanie rodziców. Są to zwykle sygnały ostrzegawcze, że dziecko potrzebuje pomocy. Nastolatek sam nie podejmie się leczenia, dlatego pojawia się tutaj poważne zadanie dla rodziców. 

Problem alkoholizmu u nastolatków. 

Alkoholizm jest patologią społeczną, z którą ciężko sobie poradzić. Coraz więcej osób zmaga się z tą chorobą. Dużym problemem jest coraz częstsze spożywanie alkoholu w młodym wieku. Dzisiejsza młodzież bardzo szybko sięga po raz pierwszy po alkohol. Ze względu na łatwą dostępność ciężko jest uchronić ich przed tym krokiem. Im szybsza inicjacja alkoholowa, tym większe prawdopodobieństwo uzależnienia się od alkoholu w późniejszych latach. Społeczne przyzwolenie na spożywanie alkoholu buduje w ludziach tradycję, że tak należy celebrować większość sytuacji w życiu. Nastolatkowie chcąc podążać za tym modelem wprowadzają się w dorosły świat jak najszybciej. To co zakazane, smakuje najlepiej. Dużym problemem jest ilość alkoholu, który wypijają młodzi ludzie. W dużych ilościach używka może powodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć. Ze względu na ich model picia polegający na upijaniu się bardzo łatwo o przedawkowanie. Młodzież nie potrafi kontrolować swoich emocji oraz zachowań, dlatego zdecydowanie łatwiej jest im uzależnić się od alkoholu. 

Leczenie nastoletniego alkoholizmu. 

Leczenie alkoholizmu jest koniecznością. Nie da się wygrać z chorobą bez uczęszczania na terapię uzależnień. Nastolatkowie sami nie podejmują takich kroków. Najczęściej jest to trudna rola rodzica, aby uratować dziecko. Niestety z alkoholizmem wiąże się trudność w przyznaniu się do problemu. Alkoholik niezależnie od wieku na zarzuty, że ma problemy z alkoholem reaguje agresją oraz atakiem. Przeprowadzenie takiej rozmowy jest zatem bardzo trudne. W tym celu warto udać się do specjalisty, który pomoże ukierunkować młodą osobę. Jako rodzice musimy również stosować się do pewnych zasad, które będą miały wpływ na dalsze leczenie. Przede wszystkim należy pozbyć się oskarżania, krytykowania i obwiniania, ponieważ w ten sposób nastolatek nie będzie chciał rozmawiać, ani podejmować żadnych działań. Będzie to informacja, że nie maja od rodziców żadnego wsparcia, a pamiętajmy, że alkoholizm wiąże się bardzo mocno z emocjami. Być może młody człowiek miał problemy natury psychicznej bądź jakieś inne trudności z funkcjonowaniem, więc znalazł najprostszy i najłatwiejszy lek, a także sposób na ułatwienie sobie życia. W tym celu warto jest umożliwić pomoc psychologiczną, która ułatwi uporanie się z problemami wieku nastoletniego w inny sposób niż spożywanie alkoholu.